Start > Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień 7 lutego został ogłoszony Dniem Bezpiecznego Internetu. W tym roku również GOPS Gminy Michałowice we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie podjął działania edukacyjne na rzecz podniesienia świadomości rodziców i dzieci z zakresu bezpiecznego korzystania z współczesnego dobra jakim jest Internet. Tak - dobra - bo korzystając mądrze i z umiarem Internet to nadal niekwestionowana skarbnica wiedzy i inspiracji.

W ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych na świetlicy w Granicy 27 stycznia br. dzieci miały okazję porozmawiać z Panią Katarzyną Ungier-Mroczek, psycholożką, o tym jak mieć Internet pod kontrolą, o skutkach nadmiernego korzystania z Internetu. Pani Kasia zapoznała dzieci z rodzajami zagrożeń jakie mogą napotkać w Internecie oraz sposobami ich unikania. Wspólnie obejrzeliśmy animowane bajki edukacyjne "Owce w sieci" (dostępne pod linkiem http://pl.sheeplive.eu/), które w bardzo przystępny sposób poruszają temat zagrożeń w Internecie - dotyczą m.in. korespondowania i spotkań z osobami znanymi jedynie z Internetu, upubliczniania danych osobowych lub zdjęć
i filmów. Zachęcamy wszystkie dzieci i rodziców do wspólnego oglądania!

Tydzień później, 3 lutego, dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Komorowie, dzieci ze świetlicy w Granicy mogły spotkać się z Panem Krzysztofem Piersa, autorem książki "Komputerowy ćpun", który - jak sam przyznaje - był uzależniony od gier komputerowych i doświadczał braku akceptacji ze strony rówieśników. Dzieciaki opowiadały o swoich doświadczeniach z grami komputerowymi i chętnie dyskutowały z Panem Krzysztofem. Dowiedziały się jak cienka jest linia pomiędzy rozrywką a uzależnieniem, po czym poznać że ktoś jest uzależniony, o tym że często piękne graficznie gry nie rozwijają naszej wyobraźni a pierwsze miejsce w rankingach graczy najpopularniejszych gier niestety nie zapewnia sukcesów w prawdziwym życiu.

W środę 8 lutego zespół Biblioteki w Komorowie ponownie zaprosił dzieci ze świetlicy w Granicy do siebie. Tym razem porozmawialiśmy o ich aktywności w sieci, o tym czy i jak dbają o swój wizerunek w Internecie a jak poza nim – w tzw. realu. Dyskutowaliśmy o tym, że warto dwa razy zastanowić się zanim coś opublikujemy lub skomentujemy, bo zdjęcie lub film z naszym udziałem raz umieszczone w Internecie - może zostać w nim na zawsze - powielone, udostępnione lub zapisane przez innych użytkowników bywa czasem niemożliwe do usunięcia.

Zadbaliśmy również o rodziców. W poniedziałek 6 lutego w Punkcie Poradnictwa Specjalistycznego
w Opaczy Kolonii  odbyło się spotkanie warsztatowe na temat uzależnień behawioralnych "Komputer - Pasja czy uzależnienie Twojego dziecka?". Spotkanie poprowadziła Pani Katarzyna Ungier-Mroczek. Pani Kasia zapoznała rodziców z najnowszymi badaniami dotyczącymi korzystania z Internetu przez rodziców i dzieci (Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie, TNS Polska), z których wynika iż za największe zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu przez dzieci rodzice uznali głównie uzależnienie od korzystania z sieci, kontakt z nieznajomymi oraz z niebezpiecznymi/nieodpowiednimi dla dzieci treściami. Również uczestnicy spotkania potwierdzili, że sami mają takie obawy. Prowadząca zaprosiła rodziców do kilku ćwiczeń warsztatowych mających na celu nie tylko poszerzenie wiedzy, świadomości na temat czynników sprzyjających dysfunkcyjnemu korzystaniu
z Internetu przez dzieci, ale również wzmacniających poczucie wpływu na zachowanie dziecka
i możliwość zabezpieczenia go przed zagrożeniami. Zachęcamy do obejrzenia filmu Fundacji Dzieci Niczyje przygotowanego w ramach kampanii społecznej "Mama, tata, tablet" - https://www.youtube.com/watch?v=YmX20QCtBvw .

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot1.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot2.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot3.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot6.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot7.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot8.jpg

/pliki/pictures/file/aktualnosci/nowe/wizfot9.jpg

Wróć