Start > Aktualności

Luty i marzec w Klubie Świetliki

Na początku lutego dzieci z Klubu Świetliki z Opaczy i Granicy wybrały się do kina na film „Cudowny chłopak”. Film miał na celu przybliżenie tematyki tolerancji i przygotowanie do warsztatów na ten temat, które odbyły się w obydwu grupach na kolejnych zajęciach. Podczas warsztatów dzieci poznały pojęcie „tolerancji” oraz jej przeciwieństwo. Starsze dzieci miały możliwość przećwiczenia podczas scenek zachowań tolerancyjnych, młodsze poprzez rozmowę – możliwość zbudowania własnej definicji na swoich przykładach z życia. Dzieci miały także możliwość porozmawiania o odmienności, przyjrzenia się własnej postawie oraz wykonania „rachunku sumienia”. Na koniec warsztatów powstały ulotki promujące tolerancję.

Walentynki potraktowaliśmy jako okazję do powiedzenia komuś czegoś miłego. Na karteczkach przypominających ekrany telefonów dzieci stworzyły krótkie wiadomości do wylosowanych osób. Miało to na celu wzmocnienia więzi oraz zbudowania miłej atmosfery w grupie. Powstały także kartki walentynkowe dzięki poprzedniemu zadaniu dzieci chętnie pisały dla siebie nawzajem życzenia walentynkowe tworząc przy tym wielobarwne rysunki oraz wycinanki.

Z nowym rokiem postawiliśmy na zdrowe odżywianie. Dzieci zostały poproszone o przygotowanie listy swoich ulubionych warzyw oraz owoców dzięki czemu powstała lista zakupów na sałatki. Każdemu z osobna została przydzielona rola podczas przygotowań. Powstały między innymi sałatka owocowa jak i warzywna z kurczakiem według autorskich przepisów dzieci. Rozpoczęliśmy również cykl warsztatów z dietetyczką. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się m.in. "co można jeść podczas śniadań?'', ''dlaczego jemy posiłki?'', całość prezentacji podsumowana była quizem. Na koniec zajęć odbyły się warsztaty kulinarne, gdzie każdy z uczestników przygotowywał wspólny zdrowy posiłek: tortille pełnoziarniste z warzywami bądź napój z owoców i płatków owsianych.

W dniu 21 lutego miał miejsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji rozwiązywaliśmy quiz i krzyżówkę na temat starodawnych określeń członków rodziny. Poprzedzająca prelekcja filmowa pozwoliła poznać nam stare określenia słów, które przestały być używane. W drugiej części zajęć tworzyliśmy “Kości opowieści” i graliśmy w grupach.

Jedne z zajęć poświęciliśmy przedstawieniu talentów tanecznych. Grupa wytypowała specjalne jury, które miało przyznawać punkty za występy. Dzieci poprzez zabawę mogły zaprezentować nie tylko swoje talenty taneczne, ale i także aktorskie. Nie zabrakło także ćwiczeń prezentacji swojej osoby przed widownią.

W pierwszym tygodniu marca miał miejsce Dzień Staroci - wspomnienia w naszym życiu. Dzieci miały za zadanie przynieść na świetlicę  jedną rzecz z dzieciństwa. Rozmawialiśmy dlaczego stare przedmioty są dla nas ważne i jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Każde z dzieci miało możliwość opowiedzenia i pokazania swojego przedmiotu.

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych tworzyliśmy plakaty, kartki a tuż przed świętami piekliśmy i dekorowaliśmy babeczki w ramach Światowego Dnia Muffinek.

 

Autorzy: Olga Danek, Wiktoria Napierała

/pliki/pictures/file/aktualnosci/luty - marzec.jpg

Wróć