Start > Aktualności

Koalicja Prezesi –wolontariusze i niezwykły Dzień Dziecka w Teatrze Kamienica

„Czerwony Capturek”
W dniu 11 czerwca 2013r. koalicja „Prezesi-Wolontariusze 2011”z okazji Dnia Dziecka zaprosiła najmłodszych do Teatru Kamienica w Warszawie na spektakl „Czerwony Capturek”. W wydarzeniu tym, dzięki uprzejmości prezesa Firmy Lyreco, uczestniczyła dwudziestka dzieci z terenu Gminy Michałowice w wieku 7-12 lat. Była to wyjątkowa okazja do poznania świata biznesu oraz uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym. Prezesi opowiedzieli o swoich pasjach oraz dlaczego zostali wolontariuszami mimo, że na co dzień zajmują się zupełnie innymi rzeczami.
Dzieciaki były zachwycone przedstawieniem, które zostało przygotowane i wystawione przez pracowników krakowskiej firmy Capgemini będącej w koalicji „Prezesi-Wolontariusze 2011”. Po przedstawieniu wszystkie dzieci otrzymały prezenty przygotowane przez firmy: Otto Polska  (buty i odzież sportowa) oraz Lyreco i Danone (poczęstunek). Dzieci z Michałowic miały zapewniony transport autokarowy zorganizowany przez firmę Lyreco.
Wyjazd był możliwy do zrealizowania dzięki ludziom z pasją i entuzjazmem wobec działań prospołecznych. Powyższa inicjatywa to tzw. wolontariat pracowniczy, który opiera się na dobrowolnym osobistym zaangażowaniu pracowników. W zależności od firm, adresuje swoje działania pod kątem zróżnicowanych grup beneficjentów i problemów społecznych. Wolontariat pracowniczy, jako aktywna forma wsparcia sektora społecznego przez biznes stanowi wartość dodaną, pomagającą pełniej wykorzystać energię społeczną. Częstymi beneficjentami wolontariuszy biznesu są dzieci i młodzież, znajdująca się w trudnej sytuacji losowej, bądź, zdrowotnej. Wolontariat pracowniczy, poza aspektem społecznym (wolontariusz-beneficjent, spontaniczna potrzeba serca pracowników), opiera się na planowym działaniu i wypracowaniu wzajemnego zaufania. Pozwala to regulować i łączyć działania dobroczynne z obowiązkami zawodowymi pracowników.
Z informacji uzyskanych od Pani Anny Szelągowskiej z firmy Lyreco wynika, iż była to już trzecia edycja wydarzenia „Dzień Dziecka z Prezesami-wolontariuszami w Teatrze”. W tej edycji wzięło udział 6 Prezesów-wolontariuszy: Paweł Ornatek (Lyreco), Marek Jurkiewicz (Start People), Seweryn Jakubiec (ICP Group), Paweł Kacprzyk (Medicover), Guido Vreuls (Otto Polska) oraz Marek Kuzaka (AMS). Razem z Emilianem Kamińskim, dyrektorem Teatru Kamienica  (tegoroczny laureat konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku 2012”)  Prezesi-wolontariusze zaprosili 187 dzieci z 9 ośrodków współpracujących z firmami będącymi w Koalicji oraz samym Teatrem. Do pomocy Prezesom, zgłosiło się 12 wolontariuszy z firm Otto Polska, Start People, Lyreco, Medicover oraz ICP Group.
Pani Anna wyjaśniła, że jeśli chodzi o Koalicję „Prezesi-wolontariusze 2011”  jest to otwarty projekt o coraz większej sile oddziaływania. 21 marca 2011 r. gdy z inicjatywy Macieja Owczarka (Prezesa ENEA S.A.) oraz Pawła Łukasiaka (Prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce) powstawała Koalicja, pod Apelem „Czas biznesu, czas pomagania” podpisało się 6 członków-założycieli. Po niecałym roku funkcjonowania Koalicja liczy już 22 Prezesów-wolontariuszy, a kolejne wnioski wciąż napływają.
W chwili obecnej do Koalicji należą: Harry Klompe (Danone Sp. z o.o.), Sławomir S. Sikora (Citi Handlowy), Maciej Witucki (Orange Polska), Maciej Szwarc (AXA Polska), Marek Kuzaka (AMS S.A.), Artur Starek (Tchibo Warszawa), Adam Niewiński (Dom Inwestycyjny Xelion), Paweł Ornatek (Lyreco Polska), Paweł Kacprzyk (Medicover), Teresa Górecka (Biuro Turystyki ZNP LogosTour), Zbigniew Jagiełło (PKO Bank Polski S.A.), Piotr Wielgomas (BIGRAM), Przemysław Pięta(Amber Energia), Mariusz Klimczak (Bank Ochrony Środowiska), Marek Grodziński (Capgemini Polska), Joanna Pruszyńska-Witkowska (Headlines Porter Novelli), Leszek Niedałtowski (STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi), Guido Vreuls (OTTO Polska), Marek Jurkiewicz (Start People), Lesław Wojtas(Podkarpacki Banku Spółdzielczy), Krzysztof Michniewicz (ICP Group).
Wszystkim Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za niecodzienną inicjatywę, która wymagała zaangażowania i pracy aby sprawić przyjemność dzieciakom.

autor tekstu
Edyta Żaczkiewicz

 

 

Wróć